Inimene on loodud liikumiseks, kuid meie igapäevaelus jäetakse kehalised tegevused üha enam tähelepanuta. Puudub piisav tervislik kehaline aktiivsus. Seda nähtust peetakse üheks 21. sajandi suurimaks terviseriskiks. Paljudel juhtudel põhjustab “istuv” eluviis lihaste, kõõluste ja sidemete atroofiat (kõhetumine). Sama juhtub ka meie jalgadega – kuid nendel me käime, jookseme ja seisame.

Lihtsate harjutustega saab tagada, et jalad püsivad heas vormis. Määrav ei ole treeningute intensiivsus, vaid rakendamise regulaarsus.

Vii jalad vormi

Efektiivseks jalavõimlemiseks pole vaja tervet jõusaali. Lihtsad harjutused avaldavad mõju varvastest puusadeni. Siin on mõned näited:

Harjutus 1: Lihasveeni pump

Klassikaline harjutus, mida paljud kindlasti teavad: mõlemad jalad on kõrvuti, kand on maapinnal, jalalaba esiosa tõstetakse üles (kannalseis). Seejärel veeretage jalga nii, et päkk ja varbad jäävad maapinnale ning kannad tõusevad üles (päkalseis). Korrake vähemalt kümme korda. See harjutus parandab vereringlust ning hoiab ära jalgade väsimise ja turse. Vajadusel saab seda harjutust teha ka istudes.

Harjutus 2: Haara varvastega

Istudes võtke varvastega põrandal lebav lapp või pliiats ja aseta see teise jala kõrvale. Korrake sama teise jalaga: haarake varvastega riidetükist või pliiatsist ja asetage see teisele poole. Korrake mitu korda. See harjutus treenib varbalihaseid.

Harjutus 3: Aja varbad laiali

Istudes tõstke üks jalg põrandalt ja ajage varbad nii laiali kui võimalik. Hoidke pinget mõnda aega, seejärel vabastage. Korrake viis korda. Siis on teise jala kord.

Põhimõtteliselt soodustab jalgade tervist ka regulaarne paljajalu kõndimine pehmel pinnasel. Meie jalgadel on maapinna tajumiseks palju retseptoreid. Ebatasasel pinnasel jooksmine tugevdab lihaseid ja parandab koordinatsiooni. Ebakorrapärasused korrigeeritakse paljajalu spontaanselt, see ei toimi aga kingade kandmise puhul. Paljajalu kõndimine soodustab ka loomulikku jala liikuvust.

Fascia – energiat täis võrk

Stabiilsus, tugevus ja liikuvus keha jaoks – fastsiatel on siin otsustav roll. Need on sidekoe struktuurid, mis koosnevad peamiselt kollageenist ja elastiinist, aga ka veest, suhkrust ja looduslikest liim-ainetest. Need moodustavad keeruka võrgustiku, mis läbib kogu keha ja ühendab kõike – naha välimistest kihtidest siseorganiteni.

Peen kiudvõrk reageerib tundlikult ebaõigele pingele või vähesele treeningule. Need võivad kasvada kokku (liimuda) ja jäigastuda. Selle tulemusena tekivad liikumispiirangud ja valud, eriti sageli selja-, kaela- või õlapiirkonnas.

Treenige jalavalu ära

Liimunud fastsia võib-olla ka põhjus jalapiirkonna valule. Sageli on kahjustatud plantaarfastsia, mis ulatub üle jalalaba pikivõlvi ja kulgeb kannast alumiste pöialuude ja varba painutajate kõõluste ümbristeni. Plantaarne (talla alune) fastsia tagab stabiilsuse ja võimaldab pehmendada keharaskusest tulenevat põrutamist jooksmisel ja kõndimisel.

Sihipärase treeninguga saab vabaneda fastsiaalsetest kleepumisest. Regulaarsel kasutamisel toovad püsivat edu treeningseadmed nagu Blackroll suurematele lihasgruppidele või RUCK® rolo jalarull jalataldadele. Treening stimuleerib lihaskiude ja päästikpunkte, parandab vereringet ning maandab tõhusalt pingeid ja kõvenemist. Sidekude muutub elastsemaks ja vastupidavamaks.

Treening RUCK® Rolo jalarulliga

Eriti tõhus meetod jalgade vormis hoidmiseks on RUCK® Rolo jalarulli kasutamine. Jalarulli esialgse kuju töötas välja ja turundas Hellmut Ruck juba 1956. aastal.

Kuidas treeningut tehakse?

Mõlemad jalad asetsevad istudes mugavalt rulliga paralleelselt, suured varbad fikseeritakse vajadusel silikoonrihmaga ning jalga rullitakse mõõduka survega üles-alla. Seda saab teha ka lugemise või televiisori vaatamise ajal. Puidust rulli laineline struktuur tagab jalavõlvi jõulise rullimise, parandab vereringet ning treenib lihaseid ja fastsiat.

Lõdvestub kogu jalavõlv, lihased ja fastsia ning paraneb vereringe, mis on ideaalne fastsiaadhesioonide lõdvendamiseks. Kasutades silikoonvööd korrigeeritakse suurte varvaste asendit tõhusa hallux valguse vastase kaitsena.

Toimetanud Tiina Roos

Soovitame: